Współpraca

Od wielu lat działam na pograniczu psychologii, technologii i designu, wspierając moich klientów w wielu rolach – jako strateżka, badaczka i projektantka narzędzi i usług. Pracuję z różnorodnymi klientami: startupami, małymi i średnimi przedsiębiorstwami, korporacjami, instytucjami kultury i organizacjami publicznymi.

Mam także bogate doświadczenie w zakresie prowadzenia wykładów i warsztatów online i stacjonarnych dla zróżnicowanych grup odbiorców (m.in. inżynierów, przedsiębiorców, projektantów, studentów, naukowców, urzędników) zarówno w j. polskim, jak i j. angielskim. 

Z wybranymi projektami z ostatnich pięci lat oraz pełną listą dotychczasowych klientów możesz zapoznać się na stronie Projekty.

Konsulting i doradztwo strategiczne

Pomagam w analizie i ocenie pomysłów na nowe produkty, wprowadzaniu innowacji technologicznych, projektowaniu oraz rozwoju produktów i usług. Dzięki wieloletniemu doświadczeniu w projektach badawczo-rozwojowych – krajowych i międzynarodowych – współfinansowanych m.in. przez NCBiR i Komisję Europejską, oferuję interdyscyplinarne podejście i strategiczną perspektywę w obszarze badań i rozwoju (R&D).

Łączę interdyscyplinarną wiedzę z obszaru psychologii pracy, przedsiębiorczości i cyberpsychologii z doświadczeniem praktycznym w obszarze user experience i doradztwa. Pomagam analizować wyzwania związane z etyką, zrównoważonym rozwojem oraz zasadami równości, różnorodności i inkluzywności (EDI, Equality, Diversity, Inclusion), aby tworzyć rozwiązania dopasowane do potrzeb wszystkich interesariuszy projektow.

Szkolenia i wykłady

Obecnie koncentruję się na trzech obszarach szkoleń związanych z badaniami UX oraz psychologicznymi aspektami projektowania. Niekiedy prowadzę również warsztaty z zakresu projektowania autorskich narzędzi badawczych oraz adaptacji istniejących kwestionariuszy i skal do specyficznych potrzeb klientów.

Warsztaty dostępne w 2025 roku:

  • UX Research – projektowanie procesów badawczych, metodologia badań UX, techniki jakościowe (wywiady pogłębione IDI, desk research, audyty UX) i ilościowe (ankiety, badania kwestionariuszowe, eksperymenty, testy użyteczności).
  • AI w UX Research – efektywne i etyczne wykorzystywanie AI w badaniach (desk research, projektowanie badań, analiza wyników).
  • Psychologia w projektowaniu – wykorzystuję autorski framework PAP –Psychologiczne Aspekty Projektowania, który umożliwia audyt i projektowanie interakcji człowieka z produktem oraz projektowanie zachowania (behavioral design) z uwzględnieniem procesów poznawczych, emocji, motywacji i wartości. Prowadzę także autorskie warsztaty z zakresu projektowania dla dobrostanu.
  • AI dla nauczycieli akademickich – jak budować dobre praktyki pracy z AI dla siebie i osób studiujących. Narzędzia wspierające naukowy desk research, pracę z tekstem i analizę danych.

Audyty AI

Wspieram organizacje w projektowaniu i wdrażaniu rozwiązań opartych na sztucznej inteligencji (AI) w zgodzie z wymogami etycznymi oraz regulacyjnymi (Artificial Intelligence Act). Pomagam mapować wyzwania i ryzyka związane z wdrażaniem algorytmów, uczenia maszynowego oraz innych technologii AI. Identyfikuję ograniczenia etyczne, poznawcze i behawioralne wpływające na decyzje projektowe oraz tworzę strategie zapobiegania im. Moja praca koncentruje się na krótkoterminowych i długoterminowych konsekwencjach wdrażania AI, zarówno z perspektywy technicznej, jak i etycznej.

Przygotowuję wraz z moimi klientami całościową strategie wdrażania A z uwzględnieniem takich zasad jak:

  • Fairness – wolność od uprzedzeń,
  • Accountability – odpowiedzialność za decyzje technologiczne,
  • Transparency – przejrzystość,
  • Ethics – etyczność rozwiązań,
  • Privacy and Security – ochrona prywatności i bezpieczeństwo

Mentoring UX Research (organizacje komercyjne)

Wspieram zespoły w budowaniu efektywnych, etycznych i innowacyjnych strategii badawczych w oparciu o ocenę stopnia dojrzałości badań UX w organizacji. Wspieram zespoły i ich członków w mapowaniu, ewaluacji i rozwoju kompetencji badawczych. Audytuję procesy projektowania i prowadzenia poszczególnych etapów badań, dobieram i oceniam techniki i metody badawcze oraz wspieram zespoły stojące przed różnego rodzaju wyzwaniami związanymi z rozwojem w obszarze badań UX. 

Oferuję wsparcie dla:

  • firm, które dopiero budują swoje zespoły badawcze,
  • doświadczonych zespołów, które chcą usprawnić istniejące procesy,
  • samodzielnych badaczy (UX Research team-of-one) stojących przed różnorodnymi wyzwaniami.

Ta oferta skierowana jest do badaczy i zespołów pracujących w organizacjach komercyjnych. Mentoring indywidualny prowadzę nieodpłatnie w ramach programu DareIT oraz ADPList.